Szanowni Państwo!

Jest nam niezmiernie miło powitać Państwa na stronach internetowych Instytutu Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nasz Instytut stanowi część dynamicznie rozwijającego się Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych, jednej z młodszych jednostek na najstarszym Uniwersytecie w Polsce.

Instytut został założony w 2001 roku jako ośrodek studiów nad zjawiskami, których znaczenie niebywale rośnie w XXI wieku. Zaliczyć można do nich coraz powszechniejsze kontakty między przedstawicielami różnych kultur, migracje, problemy związane z wielokulturowością współczesnych społeczeństw, stosunki etniczne i procesy globalizacyjne. Innymi słowy, pracownicy Instytutu zajmują się stosunkami międzykulturowymi, które rozumiane są szerzej niż tylko stosunki międzynarodowe stanowiące przedmiot badań politologicznych. Jesteśmy pierwszym ośrodkiem badawczym w Polsce, który skoncentrował się na badaniach określanych na zachodnich uniwersytetach jako cross-culture studies.

Charakterystycznym rysem Instytutu Studiów Międzykulturowych – i niewątpliwie jego atutem – jest to, że zgodnie z najnowszymi trendami w naukach społecznych, konsekwentnie łączymy w naszej pracy potencjał różnych dyscyplin badawczych. To nie przypadek, że wśród specjalistów pracujących w Instytucie znajdują się kulturoznawcy, socjologowie, historycy, antropologowie, politologowie czy językoznawcy. Wszystkich jednak łączą zainteresowania badawcze związane ze stosunkami międzykulturowymi w różnych regionach świata – od Skandynawii przez Hiszpanię i Turcję po Brazylię. Ta wielość perspektyw zarówno w pracy badawczej, jak i dydaktycznej, umożliwia pełniejsze zrozumienie współczesnego świata.

Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o naszych pasjach i pracy, zapraszamy do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi na niniejszej stronie. Można tu znaleźć między innymi informacje o zainteresowaniach pracowników Instytutu, organizowanych przez nas konferencjach, naszych publikacjach oraz przede wszystkim wiadomości o prowadzonych w Instytucie studiach w ramach unikatowej w skali kraju specjalności Kulturoznawstwo Międzynarodowe. Jeżeli szukają Państwo dodatkowych informacji, zapraszamy do kontaktu z nami.