Prof. dr hab. Tadeusz Paleczny – socjolog, przez całe życie zawodowe związany z Uniwersytetem Jagiellońskim, na którym obronił doktorat (1987) i uzyskał habilitację (1993). Jego zainteresowania dotyczą problemów wielokulturowości, nowych ruchów społecznych oraz imigracji w Ameryce Południowej i Stanach Zjednoczonych. Najnowszą z licznych książek profesora Palecznego jest praca Nowe ruchy społeczne (Kraków 2011). Profesor Paleczny wykłada takie przedmioty jak Teoria stosunków międzykulturowych oraz Nowe ruchy społeczne. Profesor Paleczny, długoletni Dyrektor Instytutu, obecnie pełni funkcję Przewodniczącego Rady Instytutu Studiów Międzykulturowych.
Dr hab. Magdalena Banaszkiewicz – absolwentka kulturoznawstwa międzynarodowego i rosjoznawstwa. W 2010 roku obroniła dysertację doktorską z zakresu etnologii. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół takich zagadnień jak podróże, turystyka i komunikacja międzykulturowa, a także problematyka Rosji i krajów byłego Związku Radzieckiego. Opublikowała Dialog międzynarodowy w turystyce. Przypadek polsko-rosyjski (Kraków 2012) Prowadzi m.in. zajęcia z Historii i teorii badań kulturoznawczych, Geografii regionów, Antropologii podróży. Jest opiekunką Koła Naukowego Studentów Kulturoznawstwa Międzynarodowego.
Dr Ewa Kamińska – absolwentka Uniwersytetu w Hamburgu na kierunkach japonistyka, historia sztuki i slawistyka. Doktorat obroniła również w Hamburgu w Instytucie Japonistyki z zakresu kulturoznawstwa oraz historii sztuki. Wielokrotne pobyty stypendialne w Japonii m.in. w Fukui University, Ôsaka Shiritsu University oraz Deutsches Institut für Japanstudien. Jej obszarami badań są kontakty kulturowe między Japonią i Europą, transkulturowość, sztuka japońska ze szczególnym uwzględnieniem rzemiosła artystycznego, proces kształtowania i zmian wizerunku Japonii w Europie, współczesna architektura Japonii oraz estetyka w życiu codziennym współczesnego społeczeństwa japońskiego. Jest autorką książki Rezeption japanischer Kultur in Deutschland: Zeitgenössische Keramik als Fallstudie. Prowadzi zajęcia m.in. z historii sztuki Dalekiego Wschodu, kultury Japonii, wymiany kulturowej między Japonią i Europą oraz roli muzeum w kulturze.
Dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska – absolwentka etnologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2011 roku obroniła doktorat z zakresu antropologii kulturowej. W pracy naukowej zajmuje się przede wszystkim historią i współczesnością społeczności romskiej w Polsce i innych krajach oraz problematyką dyskryminacji i edukacji antydyskryminacyjnej. Ostatnio opublikowała książkę Wpływ aktywności finansowej Unii Europejskiej na położenie społeczne Romów w Polsce (Kraków 2013). Prowadzi takie zajęcia jak: Antropologia kultury, Różnorodność kulturowa, Współcześni Romowie.