Prof. dr hab. Tadeusz Paleczny – socjolog, przez całe życie zawodowe związany z Uniwersytetem Jagiellońskim, na którym obronił doktorat (1987) i uzyskał habilitację (1993). Jego zainteresowania dotyczą problemów wielokulturowości, nowych ruchów społecznych oraz imigracji w Ameryce Południowej i Stanach Zjednoczonych. Najnowszą z licznych książek profesora Palecznego jest praca Nowe ruchy społeczne (Kraków 2011). Profesor Paleczny wykłada takie przedmioty jak Teoria stosunków międzykulturowych oraz Nowe ruchy społeczne. Profesor Paleczny, długoletni Dyrektor Instytutu, obecnie pełni funkcję Przewodniczącego Rady Instytutu Studiów Międzykulturowych.
Dr hab. Magdalena Banaszkiewicz, prof. UJ – absolwentka kulturoznawstwa międzynarodowego i rosjoznawstwa. W 2010 roku obroniła dysertację doktorską z zakresu etnologii. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół takich zagadnień jak podróże, turystyka i komunikacja międzykulturowa, a także problematyka Rosji i krajów byłego Związku Radzieckiego. Opublikowała Dialog międzynarodowy w turystyce. Przypadek polsko-rosyjski (Kraków 2012) Prowadzi m.in. zajęcia z Historii i teorii badań kulturoznawczych, Geografii regionów, Antropologii podróży. Jest opiekunką Koła Naukowego Studentów Kulturoznawstwa Międzynarodowego.
Dr hab. Franciszek Czech – absolwent socjologii i politologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2009 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim obronił doktorat z socjologii. Interesuje się współczesnymi globalnymi procesami społeczno-kulturowymi, kulturą polityczną, regionem Azji Południowo-Wschodniej (Filipiny) i kwestiami metodologicznymi. Opublikował dwie monografie: Koszmarne scenariusze. Społeczne konstruowanie lęku w debacie o globalizacji (Kraków 2010) oraz Spiskowe narracje i metanarracje (2015).
Dr Karolina Golemo – absolwentka socjologii oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UJ, studiowała także jako wolna słuchaczka na rzymskim uniwersytecie „La Sapienza”. Jest autorką monografii na temat obrazu Polski i Polaków we Włoszech, wielu artykułów publikowanych w Polsce i za granicą, a także redaktorką prac zbiorowych. Współpracuje z włoskim centrum badawczym IDOS zajmującym się problematyką migracji. Jako wykładowczyni i badaczka gościła na uniwersytetach we Włoszech, Hiszpanii, Portugalii i Brazylii. Zainteresowania badawcze: wielokulturowość Włoch i Półwyspu Iberyjskiego, integracja potomków imigrantów, migracje a twórczość artystyczna, muzyka w kulturach, kultura obszarów luzofońskich.
Dr Jakub Kościółek – doktor nauk humanistycznych w zakresie kulturoznawstwa. Absolwent kulturoznawstwa międzynarodowego, studiów bliskowschodnich oraz ukrainoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor licznych artykułów naukowych, monografii „Konflikt w Darfurze” (2010), współredaktor pracy: „Problemy współczesnej Afryki. Szanse i wyzwania na przyszłóść” (wraz z: K. Jarecką-Stępień, 2012), redaktor raportu: „Mowa nienawiści w przestrzeni publicznej. Raport z badań prasy w 2014 roku” (2015). Prezes Stowarzyszenia INTERKULTURALNI PL. Stypendysta Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta na The George Washinton University w Waszyngtonie (2013/2014). Prowadzi m. in. zajęcia ze: Współczesnych stosunków etnicznych, Międzykulturowości w Afryce, Kryminalnych aspektów relacji międzykulturowych, Współczesnych konfliktów etnicznych w Afryce i Azji. Jego pasją są kultury Afryki oraz Bliskiego Wschodu, w wolnym czasie nadrabia zaległości czytelnicze i filmowe oraz pochłania kolejne seriale z międzykulturowym konfliktem w tle. Obecnie przygotowuje publikację na temat polityki USA wobec ludobójstwa w Afryce oraz prowadzi badania nad seksualnością w kulturach afrykańskich.
Dr Elżbieta Wiącek – ukończyła filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim i obroniła dysertacje doktorską z zakresu nauk o sztukach pięknych. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół semiologii komunikatów audiowizualnych, antropologii filmu i estetyki postmodernistycznej. Opublikowała między innymi książkę Filmowe podróże Abbasa Kiarostamiego (Kraków 2004). Prowadzi zajęcia z Dziejów sztuki, semiotyki kultury i Postmodernizmu.